JACEK  ROTMIL
Urodził się 24 listopada 1888 r Sankt Petrsburgu. Znakomity dekorator i scenograf.  Kształcił się w Niemczech jako architekt, po ukończeniu studiów od 1919 roku pracował w branży filmowej w Berlinie nosił nazwisko Jacques (lub Jack) Rotmil. Po dojściu do władzy Hitlera, przeniósł się do Polski - tu, razem ze scenografem Stefanem Norrisem założył firmę specjalizującą się w dekoracjach filmowych, która zmonopolizowała polski rynek. Stworzył scenografię do około 170 filmów niemieckich i polskich. W wielu z nich był także dyrektorem artystycznym. Po wybuchu wojny w czasie okupacji Rotmil mieszkał w Warszawie. Dzięki wykształceniu architekta i budowlanym uprawnieniom, remontował kamienice uszkodzone podczas kampanii wrześniowej. Został aresztowany (prawdopodobnie na skutek donosu) i osadzony na Pawiaku. Podczas przesłuchań przyznał się do żydowskiego pochodzenia i to, mimo starań przyjaciół, uniemożliwiło wydostanie go z więzienia. Pod koniec lipca 26 lub 31 - 1944 r został rozstrzelany. Pan Stanisław Janicki nakręcił o nim w 2013 film dokumentalny "Scenograf rekordzista – Jacek Rotmil". Otrzymałam wiadomość od pani Magdy Żmijewskiej - ze strony Szare domy. https://web.facebook.com/szaredomy/posts/1195193027162886 z prośbą o apel do osób, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat Jacka Rotmila. Polskie i żydowskie filmy, z niezwykle bogatego dorobku, ze scenografią Jacka Rotmila i Stefana Norrisa, nie wszystkie ocalały.
Rok - 1933 - Zabawka; Wyrok życia; Szpieg w masce Prokurator Alicja Horn; Dzieje grzechu
1934 - Śluby ułańskie; Młody las; Kocha, lubi, szanuje; Czy Lucyna to dziewczyna?; Czarna perła; Córka generała Pankratowa; Co mój mąż robi w nocy?
1935 - Wacuś; Rapsodia Bałtyku; Panienka z poste restante; Manewry miłosne; Kochaj tylko mnie; Jaśnie pan szofer; Dzień wielkiej przygody; Dwie Joasie; Antek policmajster; ABC miłości.
1936 - Wierna rzeka; Trędowata; Tajemnica panny Brinx; Straszny dwór; Róża; Papa się żeni; Pan Twardowski; Jego wielka miłość; Fredek uszczęśliwia świat; Dwa dni w raju; Dodek na froncie; Bolek i Lolek; Bohaterowie Sybiru; Będzie lepiej; Barbara Radziwiłłówna; Amerykańska awantura; Ada! To nie wypada!; 30 karatów szczęścia.
1937 - Znachor; Ułan Księcia Józefa; Ty, co w Ostrej świecisz Bramie; Trójka hultajska; Ślubowanie; Skłamałam; Piętro wyżej; Pani minister tańczy; Ordynat Michorowski; Niedorajda; Książątko; Halka; Dziewczęta z Nowolipek; Dybuk.
1938 - Zapomniana melodia; Za winy niepopełnione; Wrzos; Strachy; Serce matki; Robert i Bertrand; Profesor Wilczur; Ostatnia brygada; Mateczka; List do matki; Królowa przedmieścia; Kościuszko pod Racławicami; Kobiety nad przepaścią; Granica; Gehenna; Florian; Dziewczyna szuka miłości; Druga młodość.
1939 - Żołnierz królowej Madagaskaru; Kłamstwo Krystyny; Ja tu rządzę; Doktór Murek; Czarne diamenty; niedokończony - Bogurodzica.